Haberin var mı ?

Tatlı Suda Müslüman Yaşamaz

Hayırlı geceler. Ruh kanserine tutulmuş bir arkadaşımız blogunda beni mimleyerek müslümanlıkla alakalı bir takım ifadelerde bulunmuş. Buna bir cevap yazısı yazmam gerekiyor sanırım. Bu vesile ile yazıya başlıyorum.

Konuyu okumak için tıklatın

Öncelikle “Neredeyse tamamı müslüman bir ülke” diye yazıya başlamışsın lakin müslümanlık nufüs kağıdı ile olmuyor. Bir takım gereklilikleri var. Yani ahirette -ki sen inanmıyorsun- nufüs cüzdanını gösterip cennete girilmiyor. İslam bir inançlar bütünü. Ve birbiri içinde öyle kompleks ve eksiksiz ki her kısmı diğer kısımlarını tamamlıyor. Şöyle ki; Allaha inanıyorum ama melekler çok kafama yatmıyor diyemezsin, Peygamberler iyi de kader mevzusu biraz garip falan gibi kafa sallarsan din dışı kalırsın. Zira Allaha inanıyorum ama meleklere değil dersen dolaylı yoldan Allaha inancında da sıkıntıya düşersin. Uzun mevzu gerek yok. Demem o ki herkes müslüman falan deyip kurtulamazsın, ancak garip insanlara önce müslüman der sonra da fiillerine laf söyleyerek dine laf söyledim diye kendini tatmin edersin o kadar.

kuran1Ayrıca şu da var ki iman artar ve azalır. Yani herkesin imanı muhteşem seviyede olmayabilir. Bazıları günaha meyilli olur bazıları daha fazla iradesinin hakkını verir vs. Bu noktada her gördüğün hatalı kulu islamın temsilcisi görüp islama laf söyleyemezsin. İslam kusursuz insanlar kusurludur unutmamalısın.

Evet müslüman müslümana yamuk yapmaz. Yalan söylemez. İftira atmaz. Dersen ki “ee ben bi sürü yalancı insan tanıyorum”, “ben bir sürü başkasının altını oyan müslüman tanıyorum”. Bu da onların günahıdır ve dini kapsamaz. Örnek olamadıklarını gösterir. Hatta Yusuf İslam diye ismi değişen eski sanatçının:”Müslümanları görüp de müslüman olmazdım” demesi gibi. İnsanlara bakmak sana sadece vakit kaybettirir konuyu anlamanı sağlamaz. Ta ki bir insan dışında. O da peygamber efendimiz. Dinin konularından biridir ve peygamberler günahsız olur. Örnek olacak en kusursuz isim de O’dur ondan dolayı. Onun dışında kime bakarsan bak eksiklik-kusur görebilirsin dediğim gibi islamın kusuru olduğu anlamına gelmez bu.

11 ay playboy 1 ay prayboy

Bu paragrafta yazdığın herşeye katılıyorum. Mesela bayram namazı camilerde yer olmaz tıklım tıklımdır, ama sabah namazları bomboştu. Halbuki bayram namazı farz değil sabah namazı farzdır. Bizim insanlarımıza dini farklı öğrettiler, önemli yerleri yerine önemsizleri yerleştirdiler vs. Din öyle demiyor ama. Dini yaşayamayan insanların örnek olamayışı diyebiliriz buna da.

Selam mevzusu demişsin. bunda da haklılık payın var lakin, selamun aleykum demek artık alışkanlık haline gelmiş insanlarda. Yani günah işlenen yere bile o şekilde girebiliyor insan. Bunu örf-adet olarak görmek lazım. İtikadi bir konu gibi cevap verilmeye deymeyecektir tabii ki.

Hristiyanlara selam verdi diyorsun o konu da meçhul. Dediğim gibi alışkanlıktan vermiş olabilir. Dine davet etmiş demek değildir selam ayrıca.

Bu ve bunun gibi düşüncelerin var demekki. Ben sana anlatayım şimdi kafan berraklaşsın.

Dinde 2 temel kaynak vardır: Kuran ve sünnet. Kim din hakkında bişey söyler ya da bir davranış ortaya koyarsa bu iki kaynaktan beslenmesi gerekir. Yoksa dediğim gibi tatlı suda müslüman yaşamaz. Kalbim temiz diyerek kenara çekilemezsin.


 

أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُم مَّثَلُ الَّذِينَ خَلَوْاْ مِن قَبْلِكُم مَّسَّتْهُمُ الْبَأْسَاء وَالضَّرَّاء وَزُلْزِلُواْ حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللّهِ قَرِيبٌ

Sizden önce gelip geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, beraberindeki mü’minlerle; “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyordu. Dikkat edin. Şüphesiz Allah’ın yardımı pek yakındır

BAKARA-214


وَالَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

İman edip salih amellerde bulunanlar ise cennet halkıdırlar, orada süresiz kalacaklardır

BAKARA-82


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِي نَزَّلَ عَلَى رَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِيَ أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن يَكْفُرْ بِاللّهِ وَمَلاَئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلاَلاً بَعِيدًا

Ey iman edenler, Allah’a, elçisine, elçisine indirdiği kitaba ve bundan önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, elçilerini ve ahiret gününü inkar ederse, şüphesiz uzak bir sapıklıkla sapıtmıştır

NİSÂ-136


Burada denildiği gibi öyle rahat rahat olmuyor bu işler

أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ

İnsanlar, (sadece) “İman ettik” diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar

Ankebut-2


Burdan da anlaşılıyor ki sadece sözde olmuyor bu işler. Salih ameller de gerekiyor. Şu da var ki senin çevrende gördüklerinden dolayı bunları söylemekte haklısın. Sen yanlış örneği görüyorsun, ve ülkemiz bu yanlış örnekler cenneti. Ondan dolayı sana laf söylemiyorum. Ama yanlışın şurada, din yanlış insanlardan değil kitaptan ve sünnetten öğrenilir. Dinde asıl olan budur. Başkalarının yanlışı seni bağlamamalı. Eğer dini öğrenmek istiyorsan sahih bir kuran tefsiri alırsın, sahih yani uydurmalar bulaşmamış hadis kitapları da bellidir onları da alır öğrenirsin. Çevrendeki kötülükleri görerek “ulan zaten bunların kendine hayrı yok” demen kendini tatmin etmek olur sadece. Ve bir adım ileriye gidemezsin bu şekilde. Şeytanın vesveseleri denir dinde buna. Sen de kendini doğru yolda sanar ve yaşlanırsın.

Sana tavsiyem müslümanlardan! kaçıp islama sığınman.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu