Haberin var mı ?

Helâk

Zamanın son demleri. Üflenecek surun duyulmasından hemen öncesi. Büyüklenen insanoğlunun asıl büyük tarafından hizaya sokulmasının arefesi.

Yada

Büyükşehir belediyelerinin koyduğu son model çöp konteynerlerinin kenarında kalan avuç içi boyutundaki taş olmaya ramak kalmış ekmeğin gariban tarafından kimseye çaktırmadan alınması. Kırılan terazinin içinden dökülen bir miktar makarna ile doymaya niyetlenmiş fakirin kör olmuş gözündeki olmayan umut ışığı. Yaprak döker bir yanımız bir yanımız o dökülen yapraklarla oluşturulan bahçe dekorasyonlarına konu olan romantik bahar esintisi.

Yada

Zenginle fakir arasındaki makasın giderek açılması. Sırtında ömürlük yükle bir göz odada çocuk büyütmeye çalışan ancak öfkelenmeyen, oryantasyon sürecini başarı ile tamamlamış mankurtların sıkamadığı yumrukları.

Büyüklenmenin ve zulmün arttığı zamanlarda o büyüklük nispetinde değil aksine tam tersi bir basitlikle helâk edilen kavimlerin kıssaları. Mesela zulümlerini sürdüren, fakirlerle alay eden nuh kavmini su ile, Bizden büyük kim var ki diyerek büyüklenen Ad kavmini rüzgar ile, Büyüklenmeleri ile meşhur Semud kavmini ses ile, Ben de yaşatır ve öldürürüm diye büyüklenen Nemrut’u sivrisinek ile, Filleri ile meşhur ordusu ile yeryüzünde büyüklenen kişileri ufacık kuşların gene ufacık ellerinde taşıdığı taşlar ile helak eden bir güç var. İnanmamak elde değil. Bu tarz kavimlere hep mühlet verilmiştir, verilmiştir ki zulümleri artsın da helâk olmayı haketsinler!

Bu hadiseler her zaman tarihin tozlu raflarında kalmaz. Büyüklenen insanoğulları da her zaman geçmişte değildir. Günümüzde de yaşanabilir ve bi bakmışsınız gözünüzün görmediği mikrop ile diz çöküvermiştir koskoca güçler. Uzaya merdiven dayamış, sözümona ölümsüzlüğü bulmalarına ramak kalmış medeniyetler var ya hani, diz çöküvermişlerdir. Ancak insanoğlu bu büyük imtihanla doğup bu imtihanla ölür. Ben yaşatır ben öldürürüm diyen Nemrut gibi, rızkınızı ben veriyorum, benim sayemde yaşıyorsunuz da diyebilir insanlar. Bilin bakalım ne olacak?

Süpriz!

وَكُلًّا ضَرَبْنَا لَهُ الْاَمْثَالَۘ وَكُلًّا تَبَّرْنَا تَتْب۪يرًا

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Çok yerli yerinde bir yazı olmuş, günümüzün zorluklarını da anlatacak ölçüde… Makas her geçen gün gittikçe açılıyor maalesef ki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu