Boş Konuşma

Yemekteyiz Ama Yemeyelim!

Bilişsel senaryo diye bişey duydunuz mu bilmiyorum. Hemen açıklayayım. Bi lokantaya girdiniz. bilişsel senaryonuz şöyledir; oturursunuz bi yere, siparişinizi verirsiniz, yersiniz, hesabı öder çıkarsınız. Bu sizin lokantadaki bilişsel senaryonuzdur. Yalnız her zaman geçerli midir işte o bilinmez. Misal Yemekteyiz Programı…

Onun bilişsel senaryosu yemeye programlı değil. Tam tersine. Nasıl yemeyiz, nasıl laf sokarız, nasıl beğenmeyiz üzerine kurulu.

3395_440969515975323_245568741_nProgramı izlemediyseniz kısaca anlatayım. 5 yarışmacı var.  Hergün bir yarışmacı 3 saat sürede yemek yapmakta ve diğer 4 kişiye bunu beğendirmek zorunda. Beğendirdiği oldu mu hiç sanmıyorum tabii.

Beğenmiyor dediysek o kadarda değil. Genelde şöyle bir diyalog gerçekleşiyor: ” Yayla çorbası güzeldi, ekstra bişeyi yoktu sonuçta normal bir yayla çorbasıydı, sıradan bi çorbaydı yani”.

Bu yazdığımı tek cümlede söyleyen o kadar çok yarışmacı gördüm ki.

1. Gariplik, Mönü

O günkü yarışmacı yapacağı yemekleri diğer yarışmacılara kağıtta verir. Program öncesinden o kişiler yorum yapar vs. Ama bu şekilde kalsa yine iyi. Bi sefer şöyle bi durum gerçekleşmişti; Mönüde Tavuklu Pilav yazıyor. Neyse sofraya oturdular o yemek geldi. Tabakta pilav ve yanında da but diye tabir ettiğimiz tavuğun uzvu var. Adam ben bunu yemem dedi. Niye dediler. Mönüde böyle yazmıyodu. tavuklu pilav yazıyodu. Tavuk ayrı burda. pilavın içinde olması lazımdı dedi ve yemedi. bildiğin bıyıklı göbekli bi türk erkeği bunu yapan.

Acaba orda rejiden mi söylüyorlar. Sakın yeme diye.

Hadi bu yanlış yazmış tavuk + pilav yazacağına tavuklu pilav yazmış utanmaz da. Mönüye “Anamın Çorbası” yazan gördüm.

Sanırsınız doğu yöresine ait bilmem ne şekilde yapılan bi çorba. Yok arkadaş. Bildiğin mercimek çorbası geldi sofraya. Millet tabi galeyana geldi bu nasıl ananın çorbası diye.

Adam dedi ki. İşta annem mercimek çorbasını çok iyi yapar. Bende ondan dolayı o ismi koydum. Sadece çorba ile kalsa iyi. Anamın salatası, anamın pilavı diye geldi diğer yemeklerde. Akıllara zarar bir bölümdü.

Arada şunları da ifade edeyim; Ben çok sağlam yemekteyiz seyircisiyim. Hakkını vererek izlerim. Hatta bi zamanlar 22:00 gibi başlıyosa bi arkadaşım ile koştur koştur içecekler alıp eve gittiğimizi bilirim program başlıyo diye.

Çok fazla tv ile işim olmadığını da belirteyim ayrıca.

yemekteyiz_basliyor_h110762.Gariplik, Sofra Düzeni

En kıl olduğum kısmı budur. En dışta kaşık olacak solda, sağda bıçak + tatlı kaşığı önde küçük çatal arkada elinin körü …

Ulan önüne koymuş işte çatalını kaşığını ye yemeğini demi. Yok arkadaş. Bunlar yemez. Bırak yemeyi daha evine gitmeden söylenirler. Bugün Ahmet beyin sofra düzeni hiç güzel olmayacak eminim falan. Ulan sofra bezini mi yiyecen sanki.

Neyse mum var niye yanmıyo, o var niye yenmiyo, tuzluk niye o tarafta…

Kadın turşu yapmış. Koymuş ortaya bunu da tadın diye. Nankör köpekler bu mönüde yoktu neden sofrada diyo.

Ulan nimete saygısızlık yapıyonuz sürekli farkında değilsiniz.

3.Gariplik, Hazır Gıdalar Vb

Adam mısır koymus salataya kadın diyo ki hazır mı aldın. Yok saksıda yetiştirdim. Karaktersize bak. marulu sanki kendi yapıyo da mısırı hazır mı aldın diyo. Börek yapmış yufka mı aldınız kendiniz mi açtınız diyo. Yufka aldım diyince kadın, senin gibi bi hanımefendiden açmasını beklerdim diyo adam :S

Ya sanırsın ki normalde hep öyle yemek yiyor hıyar. Evde menemen yapıp ekmek banıyosun, yarışmaya çıkınca da neden kaşıkla çatal bu şekilde kaşık sağda olmayacak mı diyo.

Böğürtlenli pasta yapmış diyo ki böğürtlenler hazır mı :S

5 saat suda kalması gereken bişey yapıyo diyelim. Neden dün geceden suya koydun diyo. Ulan diyelim ki dün geceden koydu suya yemeyecek misin.

Sinir bozuculuk sadece.

Doğulu Türkücü
Doğulu Türkücü

4.Gariplik, Katılımcılar

Bu konuda hakkını teslim etmek lazım ama hiç çizgisini bozmadı program. 5 kişilik kontenjan var ya .

1 tane doğulu sanatçı (kendini sanatçı sanan diyelim ya da. Yemekte ıvır zıvır şarkı söylemeye çalışır)

1 tane kokona teyze (makyaj seviyesi duvar boyacılığı ile yarışan iyi yemek yaptığını zanneden ama beceremeyen)

1 tane güzel kız ( açık saçık giyinir, kendini dünyanın en güzeli zanneder, yemekleri yemez, yemek de yapamaz)

Erkeklik oranı azaltılmış Kontenjanı
Erkeklik oranı azaltılmış Kontenjanı

1 tane genç oğlan ( oğlan kelimesini boşuna kullanmadım. Anladınız umarım. Bu da narin bişey olur genelde)

1 tane orta yaş kadın (anaç olur bu tipler, iyi yemek yapabilir, dedikoduyu sever, yemekleri beğenmez)

Genelde bu şekilde olur dağılım. Çok şaşmaz. Olaylar çıt kırıldım güzel kızın yemek yememesi ve araya sürekli şarkı sokuşturan doğulu sanatçı ile geçer genelde.

5.Gariplik, Yemek Yenmez

Geçen kız diyo ki limon kelimesini söyleyince düşüp bayılıyorum. Yalanın dik alası.

Yemek geliyo bi kaşık ucundan alıyolar. tadını beğenmedim. Ulan az yeseydin bari be.

Süper malzemeler gidiyo çöpe. Koca tabak geliyo ufacık bi yenilmiş geri götür. Çorba servisi bitti isterseniz ana yemeğe geçelim diyo. Ulan içmediniz ki çorbayı. Bi kase çorba sonuçta içeydin onu..

En sinir olduğum da aslında yememeleri değil. Yemek geldi diyelim. Ucundan bi çatal aldı ağzına. O yemek gidene kadar çatalla yemeği dürtmeleri :(

O yemek gidene kadar sağa çek sola çek yemeği :( ulan işte en sinir eden noktası bu.

Yemeyeceksen bırak yakasını yemeğin öyle değil mi.

Neyse

4 kişi toplamda 10 puan vermiş
4 kişi toplamda 10 puan vermiş

6.Gariplik, Puanlama

Çorbası kötüydü zaten ana yemeği hiç yiyemedim. Ayşe Hanıma puanım 4.

O ayşe dünyanın en iyi aşçısı da olsa şansı yok arkadaş. Geçen adam kuzu yaptı fırında. Kuzu yaptı yaa. Ulan ye işte be. çekiştirdi çekiştirdi sonra da ana yemeği hiç güzel değildi puanım 3 :(

Adamın yerinde olsam azını burnunu kırardım o kadının. Ya emek veriyo işte birazcık yiyiver. Aç kalkarlar hep. Yemeğe gidip aç kalkarlar.

En garip durumda şu. Şimdi en son tatlı yenir. hadi biz kalkalım denir ve çıkılır evden. Gelişi de izlemiştik. gelirler otururlar direk sofraya falan. Ama arada tek çekimler vardır. Diyelim ana yemek yeniyo. Tek çekime geçer birine, işte ana yemek olmamıştı şuydu buydu. Ulan ne zaman çektiniz onu. Bi de yemek yedikleri yerdedir o kişiler. Tek tek nası çektiniz. Herkes mi dışarı çıktı.

Girişinizi gördük, çıkışınızı gördük o aradaki çekimler ne ara oldu. Hadi diyelim olsun. Arada başka odaya gittin çektin diyelim.

Ama bi yarışmacının sadece tek odası vardı. O evde nası çektiniz o dalgaları. Nası birbirine laf sölediler. Dışarı mı çıkardınız evden diğerlerini. Demekki aynı yerde çekiyonuz. Millet de yiyo bunu.

Mantık hatası var ortada sonuçta.

Samimane yapılamaz mıydı olay. 1 yarışmacıda gördüm onu. Pide ustası mıydı neydi . Abim geldi oturdu her haltı yedi. Kimseye de laf sölemedi çekti gitti. Bildiğin yedi tüm yemekleri.

He ben katılsam ne oldurdu. Mutlaka birine patlardım ama oyundan değil. Düşünsene süper yemek yapmışım (ki süper yemek yaparım) karşımdaki boya kutusu da çatalla çekiştirip duruyo. Napacağımı anladınız umarım. Bi olay çıkarırdım mutlaka.

Şimdi gelelim sonuca. Ben neden izliyorum madem bu kadar saçma bi program. Muhteşem kişilik analizi yapılabiliyo da ondan.

Bıyıklı göbekli türk erkeği geliyo ve orada çatal neden kaşığın sağında çıkışı yapıyo. Muhteşem bi olay bu bence.

Muzaffer Şerif’in ya da Asch’in uyma deneyleri falan halt yemiş yemekteyizin yanında. Milgram’ın itaat deneyine tur bindirir yemekteyiz. Milgram da adam elektirik veriyodu diğer bi adama belli şartlar sağlanınca. Bunu bile yapıyodu. Çok ilginç de bıyıklı göbekli türk erkeği tavuk pilavın içinde değil diye yemedi ya bence çok daha ilginç.

Ben ondan dolayı izliyorum da siz izlemeyin aman deyim. Sinirleriniz bozulur sadece başka da bişey olmaz.

Neyse artık daha fazla yazamayacağım, Hoşca Bakın Zatınıza.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bırak abicim ders çıkarmak için bile izlenmez. Tatilde memlekete gelince bizimkilere kızıyorum bu nedenle. Her geldiğimde de farklı farklı b*ktan programlar oluyor. Yok yemekteyiz, yok bugün ne giysem, yok ben bilmem eşim bilir falan filan olaylar olaylar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu