Boş Konuşma

Umut Denilen Doğal Felaket

Her yazıya bir insan tanımlaması ile başladığımı yada başlamak istediğimi farkettim az önce. İnsan yazdım ve bu farkındalık sonrası silip, bu farkındalığı yazdım.

05.04.2023 05:29

Çok garip bir varlık olduğu ve anlamanın imkanı olmadığı malûmunuz. İnsan doğayı, çevreyi, mevsimleri veya bunun gibi envaiçeşit şeyi anlamak için binyıllar harcamıştır. Bir de kendi türünü anlamak için. Elimizde ne var diye baktığımızda binlerce tanım var diyebiliriz. Yani hiç bir şey yok da diyebiliriz. Belli ki doğruyu bulmakta başarılı olamadık ve farklı farklı anlamlar atadık türümüze. Tam bir tanım vermek ne kadar imkansız da olsa bir yığın alt anlam verilebilir. Mesela insan nankördür denilebilir. Yada insan unutur, üzülür, saçmalar gibi.. Hep bir çıkar yol bulur da denebilir. İnsan alışır denir mesela. Unutmak ve alışmak gibi hasletleri olmasa, kalp denilen organ vasıtası ile toprağa karışır diyorum ben. Çünkü alışmak ve unutmak olmasa devam edemez hayatına. Her şeye rağmen bir çıkar yol bulmak ister dediğim bu. Umut yani. Nefret ediyor olabilirim bu kavramdan ama söylemeyeceğim böyle tabi. Güzel bi şeymiş gibi davranmak zorundayım devam edebilmem için. Tam bu noktada bir hikaye anlatmak istiyorum size.

Star Wars isimli film serisini bilirsiniz diye umuyorum. İyiler ve kötüler var bilmeyenlere kısaca anlatmalıyım maksat hasıl olması için. Dark side-light side. Karanlık taraf aydınlık taraf şeklinde. Karanlık tarafta sinema tarihinin en sevilen kötü karakteri var hani Darth Vader. Alttaki arkadaş.

Neyse hatırladınız diye devam ediyorum. Karanlık taraf galakside hüküm sürmekte. Bir de Death Star adında bir ölüm yıldızı silahı yapmışlar. Lakin bu silahı yapacak kişi aydınlık taraftan bir mühendis olduğundan zorlanıyorlar. Neyse bu adamı ailesi ve çocukları ile tehdit edip alıyorlar ve çalıştırıyorlar. Bu adam da bu gezegen bile yok edebilen silahı yapıyor. Lakin bu silahı yaparken bir açık nokta bırakıyor içine. Ve bu bilgiyi de aydınlık tarafa bir şekilde uçuruyor. Tüm galakside kötüler hüküm sürüyor demiştim ya bir avuç aydınlık taraf asisi bu bilgiyi alıyor. Yani galaksinin en güçlü silahının bir aşil tendonu var. Tabi bilgi asilerin başına götürülüyor. Bu bilgi iyilerin başı olan kişiye söylenir ve o da dönüp “A new Hope” der. Bizdeki “bi umut” sözü gibi bişey bu işte. Yeni bir umut yada son bi umut denilebilir. Neden bu kadar bunu anlattım hiç bi fikrim yok.

Diyeceğim o ki herşey tam anlamı ile karanlık olsa da bu insan denilen yaratık gider bir umut ışığı bulur ve ona sarılır. Ben bu konuda çok yeteneksiz biriyim ve üstte yazdığım gibi sevdiğim bir kavram da değil bu.

İnsanın yaşaması için kendini kandırması gibi geliyor bana bunu düşündükçe de sinir olmaktan öteye gitmiyor bendeki karşılığı.

Ben bu noktadayım sanırım. Her şey karanlıkken peşine gidilen o küçücük ışık insanın isyan hakkını elinden alıyor. Alışıyor dediğim de bu gibi. Belki de karşı çıkmalı, isyan etmeliyiz. Yaşanılan olumsuzlukları ancak bu şekilde olumlu hale getireceğizdir belki de. Doğu toplumlarının pek beceremediği bir durum bu deyip burada keseyim çünkü uzar da gider. Umut kesmeliyiz belki de ancak neyden? Gerçek soru bu sanırım. Mesela dünyadan umut kesmeliyiz, insandan umut kesmeliyiz gibi.

“…. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.” Yusuf 87

Hadi eyvallah.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu