Kitap-Kültür

Upgrade-Film İncelemesi

Merhabalar. Ara sıra da olsa sizlere tavsiye niteliğinde film tanıtımı yapıyorum. Bu da onlardan biri olacak. Öncelikle söylemeliyim ki tamamen tesadüf eseri gitmiş bulundum. Niyetim bu filme gitmek değildi ancak gitmek istediğim film üç boyutlu çıkınca(az bütçeli filmlerin 3 boyutlu hali hiç çekilmiyor) bilet alamadık. Gişedeki kişi Upgrade diye bir aksiyon filmi olduğunu söyledi ve başka film yok neyse gidelim diyerekten girdik. Sizlere de içine çok fazla girmeden kısa bir tanıtım yazmam gerektiğini düşündüm.

Beklentisiz girdiğim için mi bilmiyorum ama ben filmi çok beğendim. Bütçesi düşük bir iş olması, oyuncuların meşhur kişilerden oluşmaması gibi dezavantajlarına rağmen. Başroldeki arkadaş Tom Hardy’nin çakması gibiydi. Hatta o kadar ki çıkınca tekrar oyunculara bakmam gerekti gerçekten o değil mi diye. O kadar benziyordu yani.

Eşiyle birlikteyken acımasızca saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder muciten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace’in bedenine STEM olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden kişilerden intikam almak için yola koyulur. 

Konusu bu şekilde. Ancak film kesinlikle bu kadar değil. Yapay zeka ile alakalı tüm düşünceleri barındırıyor. Black Mirror bölümüne de benziyor Blade Runner’den de esinlenmiş gibi ama güzel. Düşük bütçe ile güzel film olabilir mi sorusunun cevabı olmuş tıpkı Dangal gibi. Bu arada izlemediyseniz onu da izleyin mutlaka. Aksiyon sahneleri çok güzel çekilmiş. Daha ilk kavgada yerinizden doğrultuyor sizi. Bilim kurgu sonuçta ama robotlar, uçan arabalar falan ben sevmem pek diyecek kişilere -ki onlardan biriyim- hitap etmesi ayrıca sevindirici. Oyunculuklar gayet yeterli hatta başta söylediğim gibi başrolde Tom Hardy oynasaymış baya gündeme gelir ve ortalığı karıştırırmış ancak ne yazık ki ismini bile duymadım ve şans eseri izledim. Siz duyun ve izleyin diye konu açma gereği hissettim.

Olumsuz tarafı pek yok gibi ama tahmin edilebilir olduğu söylenebilir. Ancak yapay zeka konusunda okumalarınız olduysa o da. O konudaki genel klişelere yer verilmiş. O konuda ileri seviye bilgi sahibi değilseniz eğer sizin için olumsuz bir konu yok diyebilirim.

İmdb’den 7.6 almış ancak başrolü değiştirin ismi geçen şahısla 8.6 ya rahatlıkla çıkar bu rakam. Gönül rahatlığı ile gidin izleyin derim. Ne zaman vizyondan kalkar bilemiyorum.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. filmi izledim. biraz aceleye getirilmiş sanki. fisk’i şakkadanak öldürmek iyi olmadı. yapay zekanın zekasına hayran kaldım ama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu