Boş Konuşma

Talihsizlik Başa Bela

Bu şans kavramını hep sorgulamışsınızdır kesin sizde. (lafın gelişi söylüyorum yoksa sorgulamamışsınızdır ya neyse) Şans diye bişey var mı? Talih ne demek. Talihsizlik ne demek falan. bunlara kafa yormuşsunuzdur. Kader planında bakıldığında şans diye bişeyin olmayacağını zannediyorum. Because; herşeyin önceden yazıldığı ve Allah tarafından bilindiğini biliyoruz. buna göre şans yani tesadüfi bir olayın olması mümkün değildir.

Bakarsanız çevreye herkesin diline pelesenk olmuş bir cümledir bu. Birbirine şans dileyenler, şanssız olduğundan yakınanlar ya da çok şanslıdır diye etiketlenenler…

Bunların hepsi çok rastlanır durumlar olduğundan insanlar artık şans kelimesini kullanmadan bu olayları açıklayamaz hale gelmişlerdir.

Tesadüf dedik ya yoktur tabi kainatta tesadüf bişey. Bir yaprak bile kıpırdamaz tesadüf şekilde derler. Tevafuk nedir bilir misiniz bilmiyorum ama sanırım o kavramın yerine kullanılması gereken tevafuktur.

Neyse konumuz dil bilimi ya da dini bilimler değil. Ziya Paşanın bir beyti geldi aklıma da düşündüm gerçekten çok inanıyoruz bu tarz mes’elelere.

 

Bedbaht olanın bağına bir katresi düşmez

Baran yerine dürr-ü güher yağsa semadan.

(yazım hatası olabilir aklımda bu şekilde kaldı.

Açıklaması şu: bahtsız olanın bağına bir damlası düşmez, yağmur yerine mücevher yağsa semadan.

Bazıları da cidden böyledir. Tabi eski türkçe çok fazla ilgi alanından değildir de yine bilen biliyordur.

Bizde de öyle galiba işler. tam gülerken bi bakıyorsun bi garip haber daha.

Normalleşemiyoruz bi türlü. İmtihan dünyası tmm ama bi türlü kavrayamıyoruz sırlı hikmetleri.

Eskiden voltran vardı bilen bilir. yeni nesil pek bilmez de.

Böyle bi kaç robot var çizgi filmde. zorlu bi düşmanla karşılaşınca birleşirlerdi.

İşte biri derdi ben ayağı olacağım, biri : ben kolu olacağım, gövdesi olacağım falan derken en son biri de bende kafası olacağım der ve büyük robot olurlardı.

Yani voltranı oluştururlardı. Bizde de öyle bi şans var ki geçen bi söz duydum aynen öyle. Kelime için affınıza sığınaraktan:

“Herkes iyi olsa kötü olurum,

Voltranı oluştursak götü olurum. “

diye… bizdeki şans da o hesap. tam yazının başında mutlu mutlu yazarken bi kötü haber aldım yine darmaduman oldu hayatım.

Size mutluluklar…

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu