Kitap-Kültür

Murat Uyurkulak-Tol

Kitap tavsiyeleri konusundan devam ediyoruz. Güzel bir roman diyerekten söze girmiş olalım.

İlginç bir roman. Karakter tahlili konusunda çok başarılı diyebilirim. Diyalogları gözünüzde canlandırması bakımından çok başarılı. Kesik kesik okumamanız gereken tarzda bir yapıt çünkü eğer bir kısmını okur aradan uzun süre geçirir de devam etmeye kalkarsanız olaydan kopuyorsunuz. Birbiri ile ilintili karakterlerin hikayeleri anlatıldığından aklınızda tutmanız gerekiyor evvelki olayları.

İçinde devrim kavramına çokça atıf yapılmış, biraz fazla olmuş o anlamda sanki. Ancak sefalet, kaybetmek, başarısızlık gibi kavramların okkalı şekilde beyninizi yormasın da mevcut kitapta. O anlamda moraliniz bozuksa, işler kesat gidiyorsa ki bu ülkede yaşıyorsanız çok muhtemel, tam size göre bir roman bu.

Yazar bu romanın doğuşunu şöyle anlatmıştı;

şahsiyetten yana siliktim, görüntüden yana vasattım, derslerden yana tembeldim, hayattan yana muhaliftim, ben yazmayacaktım da kim yazacaktı? ilkin şiir yazdım elbette, hem de en acılısından, en sertinden… iki-üç yıl şiirle boğuştum, umutsuzca, deli gibi. şiir bana geldi mi, çapağı bol, pelerini uçuşmalı, şapkası bin renkli, sesi on oktavlı, yani kat kat esvabıyla geliyordu. onu torna tasfiyeden geçirip, kıymıklarından arındırıp, çırçıplak yatağıma almam lazımdı; hiçbir şey bilmiyorsam bunu biliyordum…

Bu arada Tol kelimesi kürtçede İntikam anlamına geliyormuş.

Ek olarak şunu da belirteyim; Daha önce bir kaç kitap daha önermiştim. Bu kitaplar başyapıt falan değil, hayatınızı da değiştirmeyecek şuan ki önerdiğim kitap gibi. Es geçmemeniz gereken kitaplara rastlarsam sizinle paylaşıyorum. Alır da okursanız bu gözle bakmanızı rica ediyorum. Eğer bu dediğim şekilde bakmazsanız konuya, kitabı okur sonra da bana kötü kötü şeyler söylersiniz içinizden. İçinizden bana kötü kötü şeyler söylemenizi istemem.

Ben beğendim. Hayatın sırrı değil elbette ama okuyun. Boş boş oturacağınıza okuyun.

Fiyatı: 18,00 Tl

Sayfa: 264

Türü: Roman

Puanım: 10 üzerinden 8.2

hep yarım kaldım, hiç tam doymadım, tam bağırmadım, tam dokunmadım. bıçak ruhumda dehşet bir fısıltı gibi ilerledi ve ben tam ortamdan yarıldım. ruhuma bir hayat yakıştıramadım.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu