Boş Konuşma

Kutup Ayısından Bile Ders Almak

Bile diyerek küçümsemiş olmayalım tabi. Adam olan herşeyden ibret alabilir-almalı. Ama “ulan herşeyden ibret aldık da kutup ayısı mı kaldı” demeyin. Bazen en değerli bilgi kainattan gelir haberiniz olmaz. Konuya girelim isterseniz. Bugün belgesel izliyorum. Daha doğrusu taşıdığımdan beri uzun süredir sadece belgesel izliyorum normal kanalları açtığım gözükmüyor. Ne işle uğraşırsam uğraşayım bi yanda history-nat geo falan açık oluyo genellikle.

Zaten günümüz tv anlayışından, dizilerinden nefret ediyorum. çok ayrı bir konu gerçi ama bi cümle yazalım yine. Ailelerin temeline dinamit koymak olarak görüyorum şuanki yayınları. Zira boşanma oranları beni yeteri kadar destekliyor.

Neyse ayrı bi konu. Bugün belgeselde kutup ayılarını gösteriyor. Bende dışarı çıkmam lazım ama konu o kadar bağladı ki beni ayrılamadım başından. Bi tane kutup ayısı var, kutuplarda karnını doyurmak çok zor olduğundan enerji bu hayvanlar için çok önemli durumda.

Neyse bu sırada bi dişi geliyo bölgeye. Tabi dişi gelince peşinden 1 erkek ayı daha geliyor.

1 dişi 2 erkek oluyor ve erkekler kavgaya başlıyor dişi için. Bu arada kutup ayılarının çeneleri aslanların çenesinden daha kuvvetlidir ve  yetişkin bir at kadar hızlı koşabilir bu ayılar.

Kavga devam ediyor ve biri kazanıyor. Diğeri bölgeyi terkediyor. Kazananla dişi çiftleşecek soyun devamı için. Ama o kadar güç harcamış ki kavgada hayvan bitap düşüyor.

Bi hafta boyunca birlikte oluyorlar sonra ayrılıyorlar. Bölgede av bulmak zor olduğu için aynı alanda 2 kutup ayısı yaşayamıyor. Çiftleşip ayrılıyorlar. Ama erkeğin varolan gücü de iyice bitmiş oluyor.

Yaz geliyor ve buzullar kalkıyor. Av durumu iyice zorlaşıyor hayvanın yerinden kalkacak hali yok. Kışa kadar avlanamıyor ve kilosunun büyük kısmını kaybediyor. Yağ tabakası da gittiğinden üşümeye başlıyor.

Ve bir süre sonra kışın gelmesi ile karların altında yavaşça ölüyor.

Bi kadın için gitti hayatı hayvanın…

Kadınlar acaip varlıklar tabi sonuçta insanı efsunlayabiliyorlar.

Hun imparatorluğunun korkusuna çinliler bildiğiniz çin seddini yapıyorlar. Bildiğin o kadar korkuyorlar hunlardan. Baktılar olmuyor. 3 tane çin prensesini hun imparatorluğuna hediye yolluyorlar. Prenslere hediyemiz olsun diye . Halbuki sahada yenemedikleri hun imparatorluğunu 3 kadınla bitiriyor ve tarih sayfasından siliyorlar.

Aynı bizim kutup ayısının silinmesi gibi.

Bana ne ders verdi derseniz bu hikaye 1 kadın için hayatımı bitirmeyeceğim. Peşinden sürüklenip gitmeyeceğim.

Belki de gitmişimdir bilmiyorum.

 

Neyse…

Görüşürüz

 

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu