Tr'den Manzaralar

İyi ki Doğdun Mesih

Merhaba. Yeni bir yıl, yeni umutlar falan gibi şeylerden umarım bi fayda gelmeyeceğini anlamışınızdır o yüzden güzel dileklere bir ara vererek konuya girmek istiyorum. Yurttan manzaralar serisine devam edelim.

Yeni yıl denince ülkemizdeki büyük bir kısım buna karşı çıkıyor bildiğiniz gibi. Yeni yıl demeyelim, 1 Ocak günü kutlamalar falan da var ne yapalım, ne yapalım diye düşünüp Mekke’nin Fethi buluşunu yapmış bir camiadan bahsediyoruz. Bir şey üretmekten 14 asır uzak bu camianın aklı sadece alternatif olmaya çalışıyor. Yılbaşı varsa biz de o güne Mekke’nin Fethi deriz, müziğe karşıysak alırız türkülerden ilahi yaparız gibi tüm ürünleri düşman olduğu kesimin alternatifi olan bir kesim. En çok da Noel bizim bayramımız mı diye yılbaşı eleştirisi yapıyorlar ancak Noel ile yılbaşı ayrı vakitlerde bildiğiniz gibi. Noel Hz.İsa’nın doğum günü kutlaması 25 Aralık gibi bir tarih, yıl başı ile alakası yok. Buna kökten karşıyız ancak bi yandan da imreniyor muyuz bilmiyorum, Hz. Muhammed’e doğum günü kutlayalım diye bir yerli noelimiz de yok değil. Tabi bizim gavurlar gibi noel diyecek halimiz yok, kandil deriz dini gün olur. Hatta bu gavurlar 1 gün kutluyorsa yetmez biz 1 hafta kutlayalım da diyebiliriz! Neyse çok uzattık giriş yapalım noel konusundan.

İyki doğdun mesiiih, iyki doğdun meesiih. Noel de yerli oldu bakın. Hazan Mezarcı için sevenleri noel günü pasta kesip üstte ifade ettiğim şarkıyı söylüyor. Şaşırılacak şey demeyin madem İsa’nın doğum günü, İsa da mum söndürsün istemişler belli ki. Mutlu yıllar ne diyelim, Allah uzun ömür versin diyeceğim de 2020 ye girdik, bayağı da vermiş gibi ömür. Neyse geçelim.

Yukarıda bir kesimden bahsetmiştim. Malum yılbaşı çekilişi oldu, gene hayattaki tek kurtuluş yolu piyango olan yüzbinlerce insan gidip bilet aldı. Kime çıktı, sonra bu kazananın hayatı nasıl mahvoldu, neler yaşadı hiç bi fikrim yok takip etmedim ancak bu haber hayli ilginç. Yerli ve milli bir şuurla 20bin isabet eden bileti yakmış anadolu irfanlı genç! Tebrik ediyorum kendisini. Yıllardır kasa kasa kola alıp da tuvalete dökerek din düşmanlarına gerekli dersi veren kesimin de önüne geçmiş böylece. Çünkü öyle de bir kesim var biliyorsunuz, kolayı para verip alıp, içmeyerek israil devletine diss atan. Bu kardeşimiz de belli ki aynı kafadan. İnşallah bir dahaki sene haram diye bileti yakmak yerine hiç almamayı tercih eder ne diyeyim.

Haftalardır sönmeyen bu yangın için de ne denilebilir bilmiyorum. 500 milyon hayvandan bahsediliyor. Küresel çapta dünyanın yaşanılacak bir yer olma durumu gittikçe hızlı bir şekilde tüketiliyor. Çok üzücü söylenecek bir şey yok, hep dediğim bir şey var “insan olmasa dünya çok yaşanılır bir yer olurdu.”

Bu tarz çabaları gördükçe insanımızın ne kadar zeki ne kadar becerikli ve yaratıcı olduğu hatırıma gelir ve mutlu olurum. Vergi çeşitleri falan düşünüldüğünde bu konu ile ilgili büyük bir mesai olduğu ortaya çıkıyor. Nerden para alabiliriz sorusunun sorulduğu ve onlarca kişinin bu konuya cevap aradığı ortada. Ben de bir öneri sunmak isterim. Hiç para verilmese insanlara daha iyi değil mi? Sadece soruyorum. Çünkü geri almak için bayağı uğraşılıyor belli ki. Madem öyle kimse bişey kazanmasın, tüm gelirler toplanıp herkese ekmek su falan dağıtılarak yaşamlarının sürdürülmesi sağlansın. Nası fikir? En azından kısa yoldan çözüm bu, diğeri çok meşakkatli oluyor gördüğünüz gibi.

Bu ve benzeri onlarca içerik var ancak bu seferlik bu kadar olsun. Hayırlı zamanlar cümlenize.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu