Kitap-Kültür

Daha-Film İncelemesi

Merhabalar. Kısa süre önce vizyona giren ve ışık hızı ile vizyondan çekilen hatta 3 büyük il dışında iseniz izlemenizin mümkün olmayacağı bir filmden bahsedeceğiz. Üstte belirttiğim nitelikler ne yazık ki izlenecek tüm filmlerin genel kaderi. Eğer büyük bütçeniz yoksa, sinemaları parselleyen 2 adet şirketin postunu sırtınıza geçirmemişseniz izlenme ihtimaliniz yok gibi. Bir sinemanın 3 salonunda birden gösterime giren ve aylarca kalan filmle 3 büyük ilde bir kaç sinemanın en dandik salonunda gösterime giren elbette bir olmayacak. Büyük çoğunuz izlememişsinizdir haliyle bu filmi. Neyse bu düzen böyle gelmiş böyle gider filme geçelim.

Ahmet Mümtaz Taylan, Tuba Büyüküstün, Hayat Van Eck başrollerde oynuyorlar. İlk ikisi bildiğiniz tanıdığınız kişiler ancak Van Eck çok büyük oynamış. Gaza karakterini oynuyor bu arkadaş. Hayalleri olan, zeki ancak olumsuz şartlar altında kalıp insan kaçakçılığı yapmak zorunda olan bir genç. Ve kaçakçılığını yaptığı kafileden bir kişiyi sevmesi ve sonuçları çok güzel sinemaya aktarılmış. Ahmet Mümtaz bildiğimiz baba rolünü güzel bir şekilde canlandırmış. Cannes’da ödül almış büyük bir oyuncu en nihayetinde. Konuyu anlatmayacağım pek izlemenizi tavsiye ediyorum. Hatta kitabını okumadıysanız ilk onu okuyun derim. Yazar Hakan Günday. O karanlık dünyalara el feneri ilen dalan ve feneri tuttuğu yeri iyisi ile kötüsü ile bize gösteren bir yazar. Bu sefer fenerini Suriye’den savaştan kaçan mültecilerin neler çektiğine çevirmiş. Yönetmen ise Onur Saylak. Onu da çok başarılı buldum ilk filmi olmasına rağmen. O karanlık dünyayı güzel betimlemiş. Şuan da Şahsiyet isimli projeyi yapıyorlar birlikte. İzlemedim bilmiyorum ancak güzel yorumlar duyuyorum. Hakan Günday yazmış senaryonu Onur Saylak çekiyor o diziyi de.

Hasılı güzel bir film ancak çok az kişinin haberi oldu ve izledi. İzlenme oranları çok düşüktü. Ancak nice milyonluk izlenen filmlere taş çıkartır. Hakan Günday’ı  ve Onur Saylak’ı tebrik etmek lazım. Bulursanız izleyin derim. Biraz karanlık biraz puslu biraz acılı ancak insan psikolojisini çok güzel yansıtmış bir proje.

İmdb: 7,3 Puan

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Geçen hafta bu kitabı okumuştum. Varlığından belki de hiç haberdar olmadığımız insanların hikayesi çok etkileyici ve acı bir biçimde anlatılmış. Pek fazla film izlemem ancak bi yerlerde rastlarsam izleyeceğim bunu

  2. Çok güzel bir filmdi. İnsan psikolojisini çok iyi yansıtmış ve de hayallerin ne kadar değerli olduğunu, hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu ifade eden bir film.

  3. Önerin üzerine ve merakıma engel olamayarak elimdeki kitapların sırasını önemsemeden gidip aldım kitabı. Umarım kitabı okuduktan sonra filmi bulabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu