Boş Konuşma

Bir Ateistin Gözyaşları

Şafak Çalışkan isimli şahıs bir yazı daha kaleme almış. Bu yazı haliyle ona cevap niteliğinde olacak. Kendince aklındaki sıkıntıları yazmış. Okurken ne kadar kolay ve anlamsız sorunlar diyorum ama sorularına da cevap vermem gerekiyor. Yazısının linkini sayfa sonunda bulabilirsiniz. Şimdi kısa kısa onun yazısından alıntı yapıp cevaplar vereceğim. Kırmızı renkte olanlar Şafak Çalışkan isimli şahsa ait.

Bir yaratıcı neden sürekli kendisine tapınılması için insanları dünyaya getirir? Zaten herşeyi bilen (Peygamber zamanı) insanlar sana tapınıyorlar. Peki sen neden başka renkte, başka dinde insanlar yaratıyorsun? Zaten hazırda insanlar var. Bunları öldürme, dünya geberene kadar sana tapınsınlar?

Şimdi ilk cümleden başlayalım. Allah neden yaratmıştır insanları?

” Ben, cinleri ve insanları sadece bana ibadet etsinler diye yarattım.” Zâriyât / 56

Yaratılış sebebimiz bu. Peki neden bunu istiyor Allah? Burda şunu düşünebiliriz, insan olarak bizim sevilme, övülme, takdir edilme gibi duygularımız nasıl varsa Allahın da var. Bizi yaratırken içimize bir miktar bu duyguları verdiği ana kaynağının kendisi olduğu da söylenebilir. Narsistik bir yapıdan sözetmiyorum. Yani kısaca Allah kendisinin övülmesini ve sevilmesini istemiştir yaratıcı olarak. Sadece kuru bi sevgiden bahsetmiyorum. İsmi anılınca kalplerin tatmin olduğu ve mükafat olarak da cenneti verecektir. Ayrıca irade de vermiştir insana. Bunu yaratıcı olarak irade ederek istememiştir, çünkü öyle bi sevgi yapay olacaktır. Kendi kendimize sevmeyi istememizi istemiştir. Yoksa melekler vardı ve sürekli ibadet ediyorlardı koşulsuz şartsız. Ama Allah hataları ve günahları ile insanı yaratmış ve kendisini bulmalarını istemiştir. İrade varolduğundan O’nun emir ve yasaklarına uymayanları da cehenneme göndereceğini bildirmiştir. Burda insan ben mi istedim yaratılmayı diyemez, çünkü hem yaratılmadan önce böyle bişey isteme-istememe hakkı yoktu (çünkü yoktu) hem de kendisine verilen binlerce nimeti ve verilecek binlerce nimeti reddetmiş olur ki tam anlamıyla cehenneme gitmeye müstehak olur.

Zaten herşeyi bilen (Peygamber zamanı) insanlar sana tapınıyorlar.

Bu cahilce söylenmiş bir söz. Peygamberler zamanı ne demek? Binlerce peygamber gelmiş ve farklı zamanlarda gelmişlerdir. Ayrıca o zamanlarda herkes ne herşeyi bilir ne de tam anlamıyla ibadet eder. Hatta bazı peygamberlerin hiç ümmeti olmamıştır. Eşi bile inanmamıştır mesela Lut Peygamberin eşi.

Peki sen neden başka renkte, başka dinde insanlar yaratıyorsun? Zaten hazırda insanlar var.

Neden yarattığını yukarda yazdım. Lakin burda da bi cehalet söz konusu. Başka dinde insan yaratılmamıştır. Doğan kişi ilerleyen zamanlarda başka din diye anlattığı dinleri kendi seçmiştir. Yoksa herkes doğuştan islam fıtratında doğar.

Bakın bu da beni benden alıp götürüyor. Hatırlarsanız Japonya’da Tsunami ülkenin a. koymuştu. Pek sevgili tatlı su müslümanları “Bunlar allaha inanmıyor ondan oldu” diyorlar. Peki senin Mekke’ne zamanında su basmış lan? Bu da demek oluyor ki allah doğaya sözünü geçiremiyor. Ya da daha farklı bir kat doğa olayları.

Doğal afetlerin sebebleri çok uzun bir mevzu. Burda senin bilmen gereken bu doğa şartlarını Allahın yarattığı. Sen bozarsan elbet sorunu yaşarsın. Mekkeye su basmasından çıkardığın şey cidden komik. Müslümanları da uyarmış olamaz mı Allah? Burdan doğaya söz geçiremediği nasıl çıkar? Ayrıca önceki yazılardaki rahatsızlıkların hala devam ediyor. Bir kısım kendini islama nisbet eden kişilerin dedikleri şey delil olmaz. Dinde delil Kuran ve peygamberin söz ve fiilleridir. Yoksa bi süre evvel bi cami imamı bi kızı camiye kitleyip tecavüz etmişti haberlerde. Burda tüm müslümanları tecavüzcü demek gibi bişey. Saçmalık sadece. O yapan kişiyi bağlar, suç tekildir.

Din iman işleri ‘bana göre’ çıkmazda olan kişilerin kendi iç savaşıdır. Tövbe diye birşey var yahu! Sen senlerce karı kız peşinde koş ve artık bundan sıkıl, sonrasında saçını yana tara ve hergün namaz kıl. Ama olsun, allah affedicidir nasıl olsa! Cidden bu kişilerin kafası çok güzel. Allah için kafa kesenlerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve allah bundan zevk alıyor. İki adam birbirine sıradan şekilde aşık olursa cehenneme gidecek ama işin içine ilahi aşk girince bu allah katında gerçek aşk olacak. Yok ya! Bizde yedik!

Neresini düzelteyim bilemiyorum komple hatalı düşünceler. İnanmak insan için olmazsa olmaz bir duygudur. Dünyanın her yerinde ve farklı zamanlarda insanlar kesin bişeylere inanmışlardır. Ateşe, güneşe, ineğe, toprağa vs. Hatta ateizm bile Allahın olmadığına inanmaktır. Bi nevi o da insandaki inanma duygusunun tatminidir. Tevbe diye bişey var evet ve yukarda belirttiğim gibi Allahın en fazla hoşuna giden şey bu. İnsanda da karşılığı vardır hani biri hatasını anlar gelir özür dilerse çok hoşumuza gider ya öyle bişey. Hatta insanlar günah işlemeseydi Allah onları helak eder yerine hataları ve tevbeleriyle başka insanlar yaratırdı. Sebebi de en üstte anlattığım duygular. Allah için kafa kesme mevzusu çok uzun bir mevzu karıştırmışsın çorba etmişsin burda yine. İki adam birbirine aşık oluyor derken? bayan ve erkekten bahsettiğini varsayıyorum. Nikah konusu apayrı ve binbir keramet bulunan bir konudur. Kadının hakkını korur, cinsel birliktelik yaşayıp kenara atılan gündelik sevgiciklerden elbette çok farklı ve ilahidir.

Ayrıca yok ya bizde yedik demene gerek yok. Allah sana da affedici. Bırak bu ıvır zıvır inanmama oyunlarını ve sen de hem dünyada hem de ahirette huzur bul.

Bunları komple geçelim seninle ilgili bir karakter analizi yapayım bedavadan. Sen inanmamak istiyorsun. Burda soru sorman mantıksız. Cevap verdiğime bakma ama mantıksız. Çünkü soru sormak öğrenme ile alakalıdır. Reddetme ile alakalı değil. Ayrıca bir başka sıkıntın da şu, sen Allahın varlığına inanmıyon gelmişsin dıdısının dıdısını soruyosun. Yok birbirini sevdi yok yağmur yağdı falan. Sen bi kere eğer düşüncelerinde samimiysen Allahın varlığı ile alakalı düşünürsün. Bu müslümanlar için de geçerli. Adam ateist diyelim, adama dini anlatıyo, namaz şöyle kılınır şöyle zekat verilir falan??? Yaw adam Allaha inanmıyo ki namazın kılınışı anlatılsın. Bu gibi sen bu tarz şeyleri komple bırak. Eğer çok sorgulamacı biriysen en baştan başla, sadece Allahın varlığını araştır ilk. Allahın varlığına inandıktan sonra dinlere gir, sonra islama girersin sonra yağmuru kim yağdırıyo onu falan öğrenirsin ama adım adım. Bu şekilde olmaz.

Sana tavsiyem bunlardır. Ölmeden evvel -ki her an ölebilirsin- bir an evvel bu işlere başından başla ve sistemli bir şekilde araştır. Körükörüne reddeden birisin sen. Dediğim gibi eğer madem sorgulamacısın adım adım başla derim.

Yazının linki : Çoktandır Yazı Yazmamıştım

 

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu