Boş Konuşma

Ayağını Coğrafyanın Sınırına Göre Uzat 2

Hayırlı akşamlar. Emperyalizm üzerine düşünmeye devam ediyoruz. Müslümanlıkla emperyalizm arasındaki çatışmalar konusuna değineceğim bu yazıda. Müslümanlık ya da dinlerin özü (değiştirilmeden önceki halleri), emperyalizmi kökten reddeder. Serbest piyasa durumu, ticaret konularına geniş yer ayırır din. Ayrı bölümler halinde selefler bu konularda kitaplar yazmış çizgiyi belirlemiştir.

Çok kazanma, ticaret hukuku gibi konular çok kesin kenarlarla sınırlandırılmıştır. Modern ticaret ilk zamanları tamamen işverenin kazanmasını önemserken, islam hukuku bu duruma sınırlama getirmiş ve çalışanın emeğini daha teri kurumadan verilmesini emretmiştir.

deve kuşu Bir takım garip ruhlar dünyanın maruz kaldığı bu emperyal sömürü politikalarından etkilenmiştir haliyle. İslamın özünü de kendilerine yontarak bu konuda lehlerine politikalar üretmişlerdir. Hristiyanlık ve musevilik değiştirilmiş ve aslı bozulmuştur malumunuz. İslamda kuran Allah tarafından korunduğu için değişime maruz kalmamıştır. Ama karanlık ruhlu insanlar kuranı değiştirmeseler de kuranı yanlış anlamamızı sağlamışlardır örneğin. Binlerce bid’at üretip, lehlerine bir din algısı oluşturmuşlardır.

Günümüzde bu emperyal sömürü akımı çokca islam coğrafyalarında kol gezmiştir. Yalnız şöyle bir püf nokta var gözden kaçmasın:

“Cehennemden korkup cehennemi inkar eden, meleklerin herşeyi not etmesinden sıkılıp melekleri inkar eden” bir topluluk bu. Burası birinci püf nokta.

İkincisi ise müslüman gözüküp, dini kurandan sünnetten almayan, işine gelen hocaları -yine para ile- konuşturarak vicdan rahatlatan insanlar var burası da en önemli noktası.

Psikolojik olarak dine aykırı hareket etmediğini düşünüyorlar yani. Din algısını değiştirerek. Buna cevabım: “Neyse ki Allah var ve gizli saklı herşeyi görüyor

Gündem ile alakalı ve halife-i ruy-i zeminimizin psikolojisi ile alakalı yazı hazırlıyorum ama değinmeden geçemeyeceğim. Evinde 8 tane para kasası çıkan oğul dine aykırı bişey yaptığının farkında değil! demin yazdığım nedenlerden dolayı.

Ya da kamu malını babasının tarlası gibi görüp de felan cemaate tahsis eden, arazileri bağışlayan, ihale gelirlerini tarikatlere sus payı gönderen insan! dine hizmet ettiğini düşünüyor olabilir. Bu konuya da cevabım: “Neyse ki Allah var ve gizli saklı herşeyi görüyor

Dini bilgiyi, kitabı kainatı nasıl da mürüvvetlerine kullanan insanlar var şu konuda da yazmıştım bişeyler o da okunabilir: Dini Alet Etmek

Gündem ile alakalı daha ayrıntılı bir yazı dizisi hazırlıyorum ondan dolayı konuyu burada sınırlamalıyım.

Allah elleri ile ahiretini batıran müslümanlardan etmesin, Allah başını kuma sokup da avcının kendisini görmeyeceğini sanan deve kuşu gibi müslümanlardan etmesin, Allah ehil olmayan elleri islamdan da islam coğrafyasından da uzak eylesin.

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu