Boş Konuşma

Su-i Zanna Memur İbişler Ülkesi

Zor zamanlardan falan geçmiyoruz, her zaman zordu. İlk insan da zor zamanda yaşadı şimdi yaşayan da. Her gelen dünyaya imtihan yaşıyor, yaşayacak da. Sıkıntımız, zorluğumuz bundan değil. Sıkıntımız farkında olmamamız. Ne kadar edna ahlâklı olduğumuzun farkında değiliz. Ne kadar yanlış işler peşinde olduğumuzun farkında bile değiliz. İşler bundan dolayı zorlaşıyor.

Yoksa Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz. İman etmemişiz demekki gerçek manada. Din en romantik dönemini yaşıyor zira.

İşin bi tarafında zaten etliye sütlüye karışmayan, çekeceği fotoğrafa bakan, yapacağı romantizme bakan saçma sapan insanlar. Diğer tarafında zulm çeken, öldürülen, işkence gören müslümanlar. İki taraf arası vadiler vadiler.

İşin garibi kitle iletişim araçlarının en üst düzeyde kullanıldığı dönemde yaşıyoruz. O kadar görüyoruz ki cefa çekenleri, romantizmimiz ona da bulaşıyor. Artık bi süre sonra oturduğumuz en kral sofralardan en çok işkence görmüş resmi ekliyor sağa sola, beğeni toplamaya çabalıyoruz. Ne kadar çok beğeni o kadar iman derinliği zira!

Kafir zaten kafirliğini yapacak sürekli dillendirmenin alemi yok. Biz müslümanlığı yapabiliyor muyuz ona bakmalı.

9z1fklPeygamber diye önder edindiğimiz insan yine önderlerimiz dediğimiz sahabeye bir olay aktardığında “bu olacak mı ya rasulullah” diyorlardı. Yani diyorlar ki bu da mı olacak! Mefhum-u muhalifi müslümanın olduğu dünyada bu nasıl olabilir demek istiyorlardı şaşırarak. Haklılar da müslümanın olduğu toplumda bir müslüman kadını ” ey ümmetin erkekleri ırzımıza geçiyorlar, eğer yardım etmeyecekseniz silah gönderin bari” derler miydi?

Ya da müslümanın olduğu toplumda dini evirip çevirip cebine, makamına, partisine çevirirler miydi? izin verilir miydi ki buna?

Müslümanın olduğu toplumda bir taraf en pahalı yerlerde iftarını açar, resmini koyar sağa sola da bir kısım da ne sahur ne iftar yiyecek bişey bulamaz olabilir miydi?

Müslüman olan alemde, iftara bi kanalda, sahurda başka bi kanalda şebeklik yapan romantik ibişler boy gösterebilir miydi? daha da acısı insanlar ağzı açık bu romantizme yahşi çekebilirler miydi?

Müslümanın olduğu toplumda duyduğu en küçük karineden yanlış doğru anlamadan gruplara laf söylenir miydi? gıybetin en dik âlâsı yaşanır mıydı? İftiraya kurban gider miydi emekler, niyetler?

Allahın bi sünneti var, dünyada adl-i ilahi tam tecelli etmez. Bir çok adaletsiz durum gözle görülür halde karşımızda durur. Gökten el inip de bu işleri bu dünyada düzeltmeyecektir. Bunun yerine her mümin bir el olup bu işi düzeltmeye koyulur müslüman toplumlarda.

Allahım gazzeye yardım et deyip de yan gelip yatar mıydı acaba sahabeler yaşasa? Allahın yardımının tecellisi benim der koşar mıydı yardıma yoksa?

En komik anıların, en saçma menkıbelerin dinin yerini tuttuğu, ellerinde telefon sağda solda romantizm kesenlerin itibar gördüğü bir toplumdan hayır gelir miydi?

Yapmadığım şeyi yapacağım bu sefer konuşacağım kusura bakmayın. Bıktık artık ateş böceklerini süreyya yıldızı görenlerden. Ağzını açıp kin kusanlardan. Yoldan bi taş kaldıracak kadar dine yardım etmeyip de ahkam kesenlerden.

Kafirle savaşmayı sadece boykot olarak anlayanlardan. O kadarını bile yapmayıp gülen geçenlerden.

Türlü libas giyip arz-ı endam ederken tvlerde filistinde ölen çocuğun kanına edebiyat doğrayanlardan.

Bir dakka önce gülüp de bir dakika sonra ağlama nezaketini gösterenlerden.

İman ettik deyip de imanları boğazlarından aşağı inmeyenlerden.

Bakınca müslüman görünüp, konuşunca kendini hayran eden kütüklerden.

Kendi hatalarına göz yumup da şeytanın sözleri ile kitlelere yol gösterenlerden.

Tesettürün gizlemek olduğunu umursamayıp her tarafta türlü davranışlarla kendini açık edenlerden.

Cehaleti paçalarından akıp da ilim şerbetini içmiş içmiş de kanmış gözükenlerden.

El insaf.

Yav zaten bi hükmünüz yok bırakın da şehit olan çocuk kanını bari kullanmayın ya. Bırakın duada unuttuğunuz filistinli kardeşinizi sosyal medyalarda, dost meclislerinde ağzınıza ciklet etmeyin. Rahat bırakın bu dini ya. Yapamıyosanız susun. Bilmediğinizi bilin.

Farkettirmeyin dünyanın kulu paranın kulu makamın kulu olduğunuzu artık.

Müslümanım diye etiketlemeyin kendinizi artık.

Sizi gören insana müslüman buysa ne gerek var islama dedirtmeyin artık.

Bilinmeden göçüp gitmeyi bi deneyin be, faydanız yok bari kirinizi bulaştırmayın bu güzel dine.

Kur’an her devirde geçer deyip de yarısını alıp yarısını unutmayı bırakın artık. İşinize gelen ayeti hadisi ezberleyip de işinize gelmeyeni yok saymak nedir dinde?

El insaf!

Yazılacak o kadar şey varkı. Söylemekten nefret ettiğim şeyler. Bin tane hatam varken gözüme batan bu şeyler.

Ahiret günü hepimizden hesap soracak bu din, bu kitap, bu filistinli çocuk.

Allah rızası için, faydanız yok bari kullanmayın şu dini ne olur.

“Bu hissizlikle, cemiyet, yaşar derlerse pek yanlış:
Bir millet göster, ölmüş mâneviyâtıyla sağ kalmış.”
(M. Akif)

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu