Hayırlı günler hepinize. Nasılsınız iyi misiniz? Malum ramazan ayına giriş yapmış bulunuyoruz. Bu gün ilk orucumuza niyetlendik. Pardon dündü ilk oruç. Türkiye de dündü diğer ülkelerde bugün. Her sene olduğu gibi gene kendimize özgü olduğumuzu ispat ettik sanırım. Her konuda böyleyiz diyebilirim. Dini bir mevzu ise bu kararını da dinin sahibinin vermiş olması gerekirken, dini bir konu ancak bizim dinimiz diyerekten bişeyler üretebiliyoruz. Halbuki bizim dinimiz değil Allah’ın dini, söz sahibi de kendisi biz ise bu dine intisap edenleriz desek sorun kalmayacak. Açılabilir daha çok ancak gerek yok. Kurban bayramı da aynı konu yaşanıyor. Hac ibadeti yapan kişiler çok sorun yaşıyor. Mekke’de tüm müslümanlar toplanıyor ve hilal gözleme olayı gündeme geliyor. Bir yıl evvelden belirlediğimizden bayramı, herkes beklerken aydınlanmış olarak sadece türk hacılar kurbanı kesip ibadete başlıyor. Neyse dediğim gibi uzun mesele biz de bir şey öğrenecek bir durumda değiliz bu sebepten keselim burada.

Ramazan ayına girince en çok konuşulan konulardan biri de sahur ve iftar programları. Her kanalda bir hocamız, her hocanın da takipçileri olan bizler.

-Sen kimi tutuyosun?

-Ben Fatih hocayı seviyorum ya sen?

-Ben Nihat hocayı izliyorum inanılmaz anlatıyor ağzım açık izliyorum.

Gibi konuşmalara rast gelmişsinizdir. Bu özel gün ve aylarda nedense insanların bi ibret alası geliyor gibi. Böyle hevesli hevesli dinliyorlar genelde. Ve sevdikleri kişi ne derse doğru kabul edecek, bunu din belleyecek hale geliyorlar ki bu çok tehlikeli. Konuşulan konular da genelde davranışa geçirilmiyor. Sadece dinlenerek kendimizi tatmin ediyor gibiyiz. Bunlara dikkat etmek gerekli diye düşünüp bu konuyu da burda kesmek istiyorum.

Son olarak ramazan ayı ile sosyal medya birleşince oruç konusuna gelip dayanıyor olay. Oruç tutma ile alakalı espriler gırla gidiyor. Zorluğu anlatılıyor sevabı anlatılıyor vs. Sözün özü bu ayın oruç ayı olduğuna kanaat getirilmiş gibi. Ancak ramazan ayı oruç ayı değildir kuran ayıdır. Tavsiyem bu konunun üzerine biraz yoğunlaşmalı. Okunmalı, anlamalı, tefekkür edilmeli ve davranışa geçirilmeli. Kaç saat aç kaldığınızdan daha önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Bu vesileler ile ramazan ayınızı tebrik ediyorum. İftarda birden yüklenmemenizi temenni ederek yazıya son veriyorum.