Best Of

Einstein and Eddington (Best of Series)

Uzun süredir ara verdiğimiz best of lara devam etmekteyiz sevgili kurabiye severler. bi kaç best of yazmıştık bu seferki konumuz ise isminden de anlaşılacağı üzre Einstein hakkında çekilmiş olan film. buyrun bakalım…

Kısaca konuyu anlatacağım şimdi. Einstein İsviçre’de yaşamakta. daha sonra berlin üniversitesi rektörü berline dönmesi için reddedilemez bir teklif yapıyor. aylık 10 bin mark yol-yemek ve sigorta teklif ediyor. tabi bunu duyan einstein (aynştayn) tükürürüm bilim adamlığına diyerek geliyo tekrar Almanya ya .

Tabi savaş yılları İngiltere ile savaş durumundalar. ve bilim adamları da bu savaşı destekliyor. 2 kişi desteklemiyor biri Alman Einstein diğeri İngiliz Eddington.

Eddington konusunda bi parantez açalım. bu adam zamanın en iyi gözlemcisi. çok ismi duyulmuş biri olmasa da aslında önemli bir kişilik.

Neyse Aynştayn berlin üniversitesi ile savaştan dolayı ters düşüyo. çünkü ordaki bilim adamları bi gaz üretiyorlar ve savaşta binlerce kişinin ölmesine sebep oluyorlar. aynştayn da bunu kabullenemiyo tabi. bilim adamı nasıl böyle bişey yapar diyo. Gerçi gelmiş geçmiş en büyük bombayı da kendisi yapıyor dolaylı yoldan ya neyse. söylemeyim söylemeyim diyorum film izlerken de çok aklıma geldi zaten. bi yerde durdurup filmi söyledim neyse öyle rahatladım.

Genel görelilik yasasını biliyosunuzdur diye ayrıntılı olarak yazmıyorum sayın bilim insanları.

Einstein tam üni den kovuluyo eddington la gizliden yazışıyorlar .

Filmin sonu da çok dramatik bitiyor.

Şu resim mesela filmde de var , neden yaptığını anlayabilirsiniz bilmiyorsanız. İşte şu resim :

Öyle bir film işte sonunu yazmayayım ben. izleyin derim. hoş bir film.

Birdahaki best of da görüşmek dileğiyle… hoşçakalın… mutlu kalın… mutlu ince… (ıyyyy kendimden utandım yeminle şu espriyi yaptığım için nerden geldiyse aklıma)

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. keşke bende aynştayn gibi otistik olsam, beyninin yüzde 7 sini kullanıyormuş sanırım, bazı otistiklerde beyin gerilemiyormuş aksine aynştaynlar çıkabiliyormuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu