Best Of

Dikkatli Bakıyor Musunuz? “The Prestige”

Evet arkadaşlar uzun süre sonra tekrar birlikteyiz. “Bir film bir eleştiri” köşemizde sizlerleyiz. Tabi öyle bi köşemiz yok da artık idare edin varmış gibi davranın. Size çok acaip bir film önermeye geldim. İzlediğiniz tüm filmleri unutun. Gelmiş geçmiş en iyi film ne derseniz hiç düşünmeden değil ama biraz düşünüp The Prestige diyeceğim. Ve best of ların başına adını yazacağım -ki gerçekten hakediyor.

Tamam The Godfather serisi de güzel, tamam  The Shawshank Redemption da hoş ama bu apayrı.

Christopher Nolan biraz fazla üst perdeden yazmış senaryoyu. İlk izleyişinizde çoğu şeyi kaçıracaksınız. 2. izleyişiniz belki de 3. izleyişinizde bir çok taş yerine oturacak. O yüzden bi kere izleyip aaauu demeyin. çünkü gerçekten çok kaliteli bir senaryo bu.

İçeriğini anlatmayacağım ama bi kaç şey de söylemeden geçemeyeceğim. Öncelikle filmin ilk karesinden itibaren çok dikkatli izlemeniz gerekiyor. etrafta çok ses ve ya dikkat dağıtıcı öğe varsa izlemeyin derim. Tekken ya da çok sessiz bir ortamda dikkatli izleyin.

2. ya da 3. seferde bir çok şey oturacak “heeeaa ondaaaan” diyeceksiniz. Ciddi bir film tutkunu değilseniz de bu filmi izlemeyin çünkü size göre değil. Gidip recep ivedik izleyin siz.

Filmin içinde Nikola Tesla‘nın adını duyacaksınız. Nikola Tesla kimdir :

Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Özellikle ‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar. Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

Acaip bir insandır. Bu kadar bilgi size yetmemeli ve ciddi şekilde bu adamı araştırmalısınız. Dünyayı yerinden oynatacak biri varsa o da Tesla dır. Ama Edison karaktersizi ona çok zulmetmiştir. Filmde de bi kısmına şahit olacaksınız bu olayın. Edison bu ampülü bulan ampül.

Tesla çok ayrı bir kişilik. İmkansız diye bişeyin olmadığına inanan çılgın bir fizikçi. Dikkate değer. İlerde inşallah best of ların birini de ona ayırırız .

Filme dönecek olursak oyunculuk da çok kaliteli.

İzlemediyseniz eğer mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

Uzun zaman sonra tekrar yazı yazmak güzeldi .Umarım daha sık hale gelir bu.

Görüşmek dileğiyle…

DİKKATLİ BAKIYOR MUSUNUZ ?

Daha Fazla Göster

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu