Siyaset

Ölümlü Dünya

Yazan Samanpan

Siyasi yazılar yazmaya devam ediyorum. Son günlerin önemli bir kaç konusu hakkında…Daha önceki yazımı hatırlayacaksınızdır. Hatırlamıyorsanız bi bakmanızı tavsiye ederim konular birbiri ile çok bağlantılı:

Türkiye’de Denge Siyaseti

Gündemin ana maddesi MİT deki soruşturmalar. Çok garip işler dönüyor anladığım kadarıyla. Fikrimi net bir şekilde yazmak istiyorum. Emniyetin yürüttüğü KCK soruşturmasında ipin ucu MİT in içine kaçmış anlaşılan. Kısaca hakkında bilgi verelim bilmeyenler için.

KCK: PKK nın şehre inmiş hali, aramızda dolaşan insanları… (Eskiden beri hep şu söylenir:”PKK dağda değil ki aramızda” derlerdi. Artık o aramızdaki kişilere dokunulmaya başlandı işte)

MİT: Milli İstihbarat Teşkilatı. (Türkiyede tek istihbarat servisi MİT değildir lakin. Emniyetin de kendi bünyesinde istihbaratı vardır.)

Konumuza dönelim. Bu emniyetin istihbaratı kaynaklı yürütülen soruşturmada iş MİT’e kadar uzandı. Hatta öyle böyle bi uzanma değil 5000 KCK sanığı varsa 1000 kadarı MİT mensubu olduğu anlaşılmış.

Way Anasına diyoruz. İşin garip tarafı şu. Neden korkuyor bilmiyorum ama Başbakan bu kişilere dokunulmasını istemiyor. Ya diğerlerinin bilmediği bişey var olayda ya da başbakanın bi hatası… Ve bu ortaya çıkmasın diye inatla yasa çıkartıyor.

Savcılar direk Hakan Fidan’ı çağırmak yerine aşağıdan başlayıp o bulaşan kişileri soruşturmaya çağırabilir miydi? -Evet. Ama eğer bi hatanız yoksa korkmanın da bi anlamı yoktur. “Ben adamımı yargılatmam” mantığı çok eskilerde kaldı bu ülkede.

İşin bi yanı da şu ki Başbakanın gelecek hakkında planları var belli ki. Ama bu planların işler hale gelebilmesi için halkın güveninin devam etmesi lazım.

Türkiye’nin bi yarası olan -belki en büyük yarası olan- PKK sorununda tam çözüm adına bişeyler yapılırken bu şekilde devreye girerse Başbakan, ileride güven adına bir yatırım yapmıyor demektir.

Şunu anlarım. “Zaten 3 kez seçilme hakkı koydum parti tüzüğüne. Seçilmeyeceğim zaten aktif siyaseti bırakacağım ” dese anlarım da. Bu şekilde olacağını hiç sanmıyorum. Muhtemelen Yarı Başkanlık sistemi getirip Başkan olmak için de kendisini zorlayacak Başbakan. Hal böyleyken böyle garip davranması çok ilginç.

Önceki yazımı okursanız ordaki dengeler hakkında biraz fikiriniz olabilir. Bu dengeleri de es geçip YARGILATMAM ARKADAŞ demeye devam etmesi sanırım çok mantıklı olmayacaktır.

İşin bi başka yanı da tam bunlar olurken Başbakanın sık sık ameliyat olması. O iş de gizli kapaklı oluyor sürekli Yine neden korkuluyorsa artık. Türkiye gibi siyasi anlamda temellerin sağlam zemine oturmadığı ülkelerde bu tarz gizli durumlar daha çok gariplik çıkartır. Benden söylemesi. Hastanenin sokağına bile basının alınmamasından ziyade , doktoru çıkıp şu şu var demesi en mantıklısı. Zira halkına sırtını dönen kişiler çok sevilmez bizde.

DİPNOT: Şike soruşturması var gündemde. Söz artık savunmada. Savunmalar da alınsın o konu ile alakalı da bi yazı yazmayı düşünüyorum. İyi haftalar…

Yazar Hakkında

Samanpan

Dünyanın en güzel şehrinde doğup dünyanın en dandik başkentinde hayatını devam ettirmekte. Psikoloji İle uğraşmakta olup saçmalamak için bu siteyi kullanmakta. Tanısanız çok sevmezsiniz.

Yorum Yap